İnsansız Araç Kontrolü Projesi

2013-2014 Güz yarıyılında verilen Tasarım Projesi dersi sunumlarını geçtiğimiz hafta bölüm öğrenci ve hocalarımızın katılımı gerçekleştirdik.

Hatırlayacağınızı gibi bu dönemin teması Programlanabilir MikroDenetleyicilerin, PIC veya eşdeğer işlemcilerin kullanılacağı bir donanım ve yazılım uygulamasının geliştirilmesi şeklinde idi.

Bu temaya uygun olarak geliştirilen projelerden bir tanesi İnsansız Araç Kontrolü Projesi. Proje izleyenler tarafından çok beğenildi.  Projeyi gerçekleştiren 4. sınıf öğrencilerimiz  Abdurrahman Gayretli ve Burak Güner’i ve ayrıca danışman hocaları Yrd. Doç. Dr. Bekir DİZDAROĞLU‘nu geliştirdikleri bu proje için tebrik ederiz.

Proje ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

Özet :

“İnsansız Araç Kontrolü” isimli projemizde kullanılan araca yerleştirilen kameradan alınan kamera görüntüleriyle, bilgisayar ve ya telefonla aracın uzaktan yönlendirilmesinin amaçlanmıştır.
Araca yerleştirilen IP kamera, yine araca yerleştirilen modem üzerinden yayın yapmaktadır. Bu sayede aracın bulunduğu konumu ve önündeki engelleri görmesi sağlanmıştır. Aracın kontrolünü Arduino ile birlikte Ethernet Shild kullanarak sağlandı. Ethernet Shield’ı da modeme bağlayarak Arduino’yu programlarken belirlenen IP’den haberleşmesini sağlandı. Aracın tekerlek kontrollerini sağlayan devrenin ilgili kısımlarını bulduktan sonra lehimlendi ve Arduino’nun belirlenen pinlerine yerleştirildi. Ardoino’ya gelen mesajlar yardımıyla ilgili pinleri aktif ederek aracın hareketini sağlandı. Aracın kontrolünü hem bilgisayar hem de Windows Phone’dan sağlayacak şekilde programladık.
Anahtar kelimeler: Soket Programlama, Arduino, IP kamera, modem, RC Araba, Windows Phone, Uzaktan Erişim.

Poster Sunumu

Poster Sunumu

By ktubilgisayar Posted in Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s