Bluetooth ile Uzaktan Araç Kontrolü Projesi

2013-2014 Güz yarıyılında verilen Tasarım Projesi dersi sunumlarını geçtiğimiz hafta bölüm öğrenci ve hocalarımızın katılımı gerçekleştirdik.

Hatırlayacağınızı gibi bu dönemin teması Programlanabilir MikroDenetleyicilerin, PIC veya eşdeğer işlemcilerin kullanılacağı bir donanım ve yazılım uygulamasının geliştirilmesi şeklinde idi.

Bu temaya uygun olarak geliştirilen projelerden bir tanesi Bluetooth ile Uzaktan Araç Kontrolü Projesi. Proje izleyenler tarafından çok beğenildi ve aynı zamanda bu dönem gerçekleştirilen en iyi 3 proje arasında yer aldı. Projeyi gerçekleştiren 4. sınıf öğrencilerimiz  Baver AKER ve Safa AKŞİT‘i ve ayrıca danışman hocaları Doç. Dr. Mustafa ULUTAŞ‘ı geliştirdikleri bu proje için tebrik ederiz.

Proje ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

Özet :

Bu tasarım projesinde amaç mobil cihazın bluetooth arabirimi kullanılarak mekanik hareketler yapabilen bir robot kontrolüdür.Bu amaçla programı oluştururken mobil cihaz arayüzü için Eclipse IDE, donanım arayüzü için AtMega328 mikrodenetleyicisine sahip Arduino uno R3 kullanılmıştır.Mobil cihazdan bluetooth ile gönderilen veri HC05 bluetooth ile alındıktan sonra Arduino tarafından yorumlanıp ilgili motor sürücüye akım gönderilerek
ön yada arka motorun hareketi sağlanmaktadır.

Uygulamayı geliştirirken kullanıcı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bir arayüz tasarlanmasına gayret edilmiştir. Uygulama sayesinde ilgili robotun kontrolü yalnızca kumandası üzerinden değil günümüzde herkesin sahip olduğu akıllı mobil cihaz yardımı ile yapılmaktadır.

Poster Sunumu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s