Arş. Gör. Selen (GÜVEN) AYAS yüksek lisans tezini başarılı bir şekilde sunmuştur.

Bölümümüz mezunlarından ve aynı zamanda akademik personelinden Arş. Gör. Selen (GÜVEN) AYAS, “Mikroskobik İmgelerde Tüberküloz Bakterisinin Rastgele Ormanlar Yöntemiyle Sınıflandırılması”  isimli  yüksek lisans tezini başarılı bir şekilde sunmuştur.  Kendisini bölümümüz adına kutlar başarılarının devamını dileriz.

Yüksek Lisans tezinin özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Mikroskobik İmgelerde Tüberküloz Bakterisinin Rastgele Ormanlar Yöntemiyle Sınıflandırılması

Özet:

Mikroskobik hastalık teşhisi, hastalardan alınan numunelerin mikroskop altında incelenip hastalığın tespit edilmesi sürecidir. Laboratuvar teknisyenlerinin fazla zamanını alan bu görsel inceleme süreci aynı zamanda hataya da oldukça meyillidir. Yorucu iş yükü de buna eklendiğinde tanı süreci çalışanlar açısından oldukça güç ve usandırıcı olmaktadır. Doğru tanının insan sağlığı için önemi düşünüldüğünde birçok bilgisayar destekli örüntü tanıma sistemlerinin geliştirilmesinin nedeni açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla tez çalışmasında, mikroskobik görüntülerdeki tüberküloz bakterisini makine öğrenme algoritmaları ile otomatik teşhis eden görsel arayüzlü bir yazılım Embarcadero Borland C++ platformunda geliştirilmiştir.
Tez çalışması, veritabanının oluşturulması, öznitelik çıkartılması, bölütleme ve sınıflandırmadan oluşmaktadır. Öznitelik çıkartılmasında bölütleme aşaması için yapısal yaklaşımlar, sınıflandırma aşaması için ise görünüşe dayalı yaklaşımlar incelenmiştir. Mikroskobik görüntülerin bölütlenmesinde ve bölütlenmiş görüntülerin sınıflandırılmasında kullanılan Destek Vektör Makineleri, Yapay Sinir Ağları gibi temel yaklaşımların yanında güncel bir yaklaşım olan Rastgele Ormanlar yöntemi de incelenmiştir. Sonuçlara bakıldığında önerilen güncel yöntemin diğer uygulanan yöntemlere oranla oldukça başarılı sonuçlar verdiği görülmektedir.
yl_tez_sunum
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s