Bitirme Projesi / Dönem Projesi Önerileri-2

Daha önce 2010 yılı Eylül ayında yazmış olduğum proje önerilerinin çok fazla ilgi görmesi ve gelişen teknolojiler nedeniyle bu dönem bu önerilerin 2. sini yapmaya karar verdim. Şüphesiz bu projelere benzer çok daha farklı konular bulunmaktadır ancak en azından öğrencilerimize bir fikir verebilir.

Bildiğiniz gibi bölümümüzde verilen Tasarım Projesi ve Bitirme Çalışması dersleri, öğrencilerin kendi başlarına ya da bir ekip içinde özgün projeler geliştirmesini amaçlamaktadır. Bu dönem öğrencilerimiz için hem Tasarım Projesi dersi hem de Bitirme Çalışması dersi açılmış durumdadır.  Normalde bu iki ders birbirinden bağımsız gibi gözükse de aslında tercih edilen durum önce Tasarım Projesi dersinin alınması daha sonra da Bitirme Projesinde bunu daha da ileriye götürerek kaliteli bir bitirme projesinin yapılmasıdır.

Mobil Tabanlı Danışman-Öğrenci Randevu Alma ve Öğrenci Takip Sistemi : Bir danışman bu sistemle danışmanı olduğu öğrencilerini takip edebilir, öğrenciler de danışmanlarından randevu alabilir, isteklerini iletebilirler. (1-2 kişilik proje)

Web Tabanlı Ders ve Sınav Programı Hazırlama Sistemi : Bu sistemle bir bölümde belli bir akademik yarıyılın ders ve sınav programları, verilen kıstas ve kısıtlamalara göre otomatik olarak yapılabilir,  dersle ilgisi olanlara (hoca, dersi alan öğrenciler) kişiye özel programlar gönderilebilir, geri bildirimler alınabilir. (2-3 kişilik proje)

Staj ve Kariyer Takip Sistemi : Bu proje daha önce önerdiğim sistemin ihtiyaçlara göre genişletilmiş halidir. Bu sistemle bir öğrencinin ilgili mevzuata göre yapacağı staj[lar] baştan sona takip edilebilmektedir. Öğrenci staj defterini sistem üzerinden girebilmesi ve çıktı alması, yanında staj yapılan mühendisin yorum ve kanaatleri gibi öğeler takip edilebilmektedir. (2-3 kişilik proje)

Kullanıcı Giriş ve Takip Sistemi : Bu sistemle kullanıcılar gerek mobil, gerekse PC tabanlı cihazlarla kimlikleri doğrulanabilir ve takip edilebilir, ihtiyaca göre mobil imza vb. sistemlerle desteklenebilir. (1-2 kişilik proje <eklenecek biyometrik kimlik doğrulama sistemlerine göre kişi sayısı artabilir>)

Web Tabanlı Türkçe Metni Konuşmaya Dönüştürme : Bu sistemle görme engelliler için mesajlar ve iletiler sesli olarak okunabilmektedir. (konulacak hedeflere göre 1-3 kişilik proje)

Ses ile PC ya da Akıllı Cihaz Yönetme : Bu proje bir nevi ses tanıma projesidir. Bu konuda yazılmış bir çok makale ve geliştirilmiş kütüphaneler mevcuttur. Bu proje ile PC ya da akıllı cihazlar ses ile yönetlebilmektedir. (konulacak hedeflere göre 3-5 kişilik proje)

Web Tabanlı, Akıllı Döküman Yönetim Sistemi : Bu proje ile bir kurumda yapılan ve kağıt üzerinde olan yazışmalar elektronik olarak yapılabilecek takip edilebilecektir. Bu projenin piyasada ticari versiyonları vardır. Ancak proje ticari özelliklerin dışında biraz daha akademik hale getirilebilir. İlgilenen öğrencilere daha ayrıntılı bilgi verebilirim. (2-4 kişilik proje)

Hibrit Biyometrik Kimlik Tanımlama Sistemi : Bu sistemle daha önce geliştirilen farklı kimlik tanımlama sistemleri birleştirilerek tanıma oranı arttırılabilir. (2-4 kişilik proje)

3 Boyutlu Mekan Navigasyon Sistemi : Bölümümüz binası 3B olarak modellenerek bu model içerisinde fiziksel kurallara göre gezinilebilir. Bölümümüz binası daha önceki bitirme çalışmalarında modellendi. Bu modeller kullanılabilir. (Başvuru : Öğr. Gör. Ömer ÇAKIR)

Robot Koluna Satranç Oynatma : Bu proje başlangıç aşamasında gerçeklenmiştir. Devam ettirilerek daha iyi bir proje oluşturulabilir. (1-2 kişilik proje)

Donanım Tabanlı Kimlik Tanımlama Sistemi : (1-2 kişilik proje)

Projelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Not : Burada önerdiğimiz projelerin kaç kişi tarafından yapılacağı sadece tahminden ibarettir. Gerçekte bir projenin kaç kişi ile yapılacağı, o projenin danışmanına ve projede konulan hedefe bağlıdır.

Zafer YAVUZ

One comment on “Bitirme Projesi / Dönem Projesi Önerileri-2

  1. merhaba hocam ben bilgisayar müh okuyorum bitirme projesi için Mobil Tabanlı Danışman-Öğrenci Randevu Alma ve Öğrenci Takip Sistemi ni yapmayı düşünüyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s